Свищовската академия отличи със специални награди участници в първия фестивал „Харизмата на хорото”

Стопанска академия „Димитър А. Ценов” отличи със специални награди участници в първия по рода си фестивал на хороигралците „Харизмата на хорото”. Фолклорното събитие, което се проведе на амфитеатралната сцена в парк „Калето” в Свищов, привлече за участие около 400 хороигралци от страната. Фестивалът се организира и проведе по идея на хореографа Захарина Томова, със съдействието на община Свищов и Танцов клуб „Марико”.
      Според регламента, право на участие имаха любителски танцови клубове и школи за народни хора. В конкурсната програма се състезаваха 18 състава, а домакините от Танцов клуб „Марико” откриха събитието.
      Представянето на участниците оценяваше тричленно жури в състав: Кристина Александрова, старши учител по Български танци в НУТИ, гр. София – председател; д-р Верка Божкова, преподавател по Български танци в ЮЗУ, гр. Благоевград; д-р Генчо Генчев, кмет на Община Свищов, носител на награда „Златна кобилица” на CIOFF - България, 2019 г.
       Организаторите и спонсорите на събитието осигуриха множество награди – парични и предметни, като 1, 2 и 3 място бяха присъдени в три категории – „Група над 15 души”, „Групи под 15 души” и „Детски групи”.
     Стопанска академия „Димитър А. Ценов” отличи със специални награди два състава. От името на академичното ръководство приветствие към участниците поднесе доц. д-р Румен Ерусалимов – зам.-ректор „Студентска политика, институционални комуникации и продължаващо обучение”. Той връчи наградите на ТК „Хоп-троп” от с. Изгрев, общ. Левски и Хоротека „Хоп-троп” от с. Ореш, общ. Свищов.
      Специални награди бяха връчени също от катедра „Финанси и кредит” при СА „Д. А. Ценов”, от декана на факултет „Финанси” – проф. д-р Андрей Захариев, от академична фондация „Проф. д-р Минко Русинов”.
      Първото издание на фестивала „Харизмата на хорото” закриха танцьорите от ДЮТА „Дунавска младост” към Първо българско читалище – Свищов.