Свищовската студентка Нургюл Салимова повиши рейтинга си в световната ранглиста след турнира по шахмат в Рейкявик

Поредното отлично представяне на българската топ шахматистка Нургюл Салимова – първокурсничка в Свищовската академия, й донесе по-предни позиции в световната ранглиста. На проведеното Открито първенство по шахмат на Исландия тя завърши на второ място при жените и на 19-о място в генералното класиране. При надпреварата в исландската столица Салимова спечели 6,5 точки от възможни 9, като постигна пет победи, три ремита и само една загуба, която бе от литовския гросмайстор Паулиус Пултиневичиус. В последния девети кръг тя направи реми с белите фигури с турския гросмайстор Емре Джан, който има със 125 точки по-високо ЕЛО от нейното. При дамите българката беше изпреварена единствено от рускинята Лея Гарифулина, която също събра 6,5 точки, но има по-добри допълнителни показатели.
В момента свищовската студентка от спец. „Маркетинг” е 37-а в световната ранглиста за жени с коефициент ЕЛО 2426. Участието си в Откритото първенство на Исландия Нургюл прие като генерална репетиция преди старта на Турнира на претендентките за световната титла. Състезанието, в което ще участват осем от най-добрите шахматистки от цял свят, като българката е най-малката сред тях, ще излъчи съперничката на китайката Цзю Вънцзюн в мача за световната титла през 2025 година. Турнирът в канадския град Торонто започва на 4 април 2024 г. и цялата академична общност в Свищов желае успех на българската топ шахматистка по пътя към световната корона в шахмата, която и пред дъската с бели и черни фигури, и на студентската скамейка се представя отлично – първия семестър на първи курс Нургюл Салимова завърши с успех Оличен 6.00.