Церемония по дипломиране на бакалаври от факултет „Финанси”

Завършилите образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалностите към факултет „Финанси” получиха своите дипломи на тържествена церемония точно на Игнажден – първият ден от Коледните празници.

Облечени с академични тоги и шапки, под звуците на фанфарни сигнали, абсолвентите посрещнаха в аулата на Стопанска академия ректора проф. д-р Величко Адамов, – зам.ректора проф. д-р Любен Кирев (и ръководител катедра „Обща теория на икономиката”), зам.-ректора проф. д-р Теодора Димитрова, декана на факултет „Финанси” проф. д-р Румяна Лилова и ръководителите на водещите катедри:  проф. д-р Андрей Захариев – ръководител катедра „Финанси и кредит”, проф. д-р Боян Илиев – ръководител катедра „Застраховане и социално дело”. Сред гостите на церемониите бяха директорът на Академичния център за кариерно консултиране и връзки с обществеността доц. д-р Николай Нинов, преподаватели, асистенти и докторанти, родители, близки и приятели на абсолвентите.

Поздравително слово по повод дипломирането на абсолвентите от факултет „Финанси” произнесе ректорът проф. д-р Величко Адамов.  „В живота си човек има много красиви и вълнуващи мигове, има мигове, които не може да забрави цял живот. Може би това тържество ще бъде един от незабравимите мигове за вас – нашите абсолвенти, които завинаги ще останете част от Стопанска академия и ще усещате в себе си академичния дух на Свищовската Алма матер. Знам, че вие ще бъдете добри професионалисти, знам че ще бъдете победители, защото ние тук в Стопанска академия създаваме победители” – каза ректора в обръщението си към дипломантите.

В чест на абсолвентите прозвуча студентският химн Gaudeamus igitur, а след това те бяха приветствани от декана на факултета – проф. Лилова и от зам.-ректора – проф. Димитрова.

Абсолвентите от випуск 2009, завършили различните специалности към факултет „Финанси” в ОКС „бакалавър”, бяха първите възпитаници на висшето училище в Свищов, положили Галилеевата клетва. Чрез нея те тържествено обещаха „да пазят името на университета, да защитят достойно професионалната си подготовка, верни на своя народ да допринесат с труда си за неговото по-добро бъдеще, да бъдат достойни граждани на Отечеството си”. Стопанска академия е сред първите висши училища в България, откликнали на хуманния  призив, отправен на митинг в чест Галилео Галилей на 7 януари 1989 г. от едноименния площад пред църквата „Санта Кроче” във Флоренция. Призивът е да се въведе във всички университети и институти Галилеева клетва, подобна на Хипократовата – да се произнася тържествено обещание за използване на науката единствено за борба с болката и страданието, в името на хуманизацията на света. След полагане на клетвата прозвуча „Многая лета” и бяха връчени дипломите на абсолвентите.

В трите специалности, администрирани от катедрите към факултет „Финанси” се дипломираха 539 студенти. Със среден успех от следването си между 5.95 и 5.50, и оценка от държавен зрелостен изпит 6.00, обучението си в ОКС „бакалавър” завършиха 42 души. Те получиха своите дипломи, придружени с грамоти за отличен успех от ректора на Академията и от декана на факултета.

Връчването на дипломите бе съпътствано с представяне на  всяка една от специалностите – каква е целта на обучението, осигурените фундаментални и конкретни знания, сферите на кариерна реализация. Дипломите на абсолвентите по специалности връчиха ръководителите на съответните катедри.

В рамките на церемонията бе презентирана и алумни инициативата на Стопанска академия. Директорът на академичния център за кариерно консултиране – доц. Нинов също поздрави абсолвентите и представи „Алумни” асоциацията, към която завършилите в Стопанска академия имат възможност да се присъединят.

Церемонията приключи с обща снимка на дипломантите  пред сградата на Ректората и ритуалното хвърляне на шапки.

Отличници на випуск 2009 от факултет „Финанси” по специалности са:

Спец. „Финанси и кредит” – Стефани Станчева, Вахан Бохосян, Стела Краева, Зорница Атанасова, Мария Данчева, Георги Ефремов, Мариан Давидов, Ивайло Иванов, Надежда Кръстева, Нели Маринова, Живко Тодоров, Антон Андреев, Ивелина Цветкова, Цветелина Ловчалиева, Велизар Гутов, Станимира Славова, Тони Бориславов, Марин Димитров, Магдалена Топалова, Дамян Сапунджиев, Йорданка Ценова, Мартина Георгиева, Елис Мустафова, Йолина Ангелова, Нурсен Падикова, Боряна Антонова, Мария Ташева, Десислава Койнова, Калоян Петков, Маринела Иванова, Магдалена Великова, Мария Георгиева, Моника Иванова, Дечо Георгиев, Мирослав Стефанов, Никола Илиев, Биянка Танчева, Бояна Дюлгерова.

Спец. „Застраховане и социално дело” – Гергана Георгиева, Елена Денкова, Петър Петров, Весела Димитрова.