Участието на бизнеса в обучението по професионална подготовка дискутираха в Свищов учители и академични преподаватели

Методическа среща на тема „Участие на бизнеса в обучението по професионална подготовка” проведоха в Свищов учители от 18 средни училища в България и академични преподаватели от Стопанска академия „Димитър А. Ценов”. Форумът бе организиран като съпътстваща проява на 10-то издание на националните ученически състезания по икономика, които се провеждат за четвърта поредна година в Свищовското висше училище и са под патронажа на Ректора – проф. д-р Величко Адамов. Юбилейното издание на националната надпревара, което бе организирано в направленията „Публични финанси”, „Корпоративни финанси” и  „Застраховане и социално осигуряване”, предизвика рекорден брой участници – 160 средношколци от 21 училища.  

Домакин на срещата бе Държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев”, която дни преди форума чества 130-та си годишнина. Във форума участваха учители от Професионална гимназия по икономика – Благоевград, Търговска гимназия – Бургас, Варненска търговска гимназия, Старопрестолна гимназия по икономика – Велико Търново, Професионална гимназия по лека промишленост и икономика – Горна Оряховица, Финансово-стопанска гимназия – Добрич, Професионална гимназия по икономика – Дряново, Професионална гимназия по селско стопанство – Левски, Национална търговска гимназия – Пловдив, Частна професионална гимназия по икономика и управление – Пловдив, Професионална гимназия по икономика – Разград, Държавна търговска гимназия (ДТГ) – Свищов, Национална финансово-стопанска гимназия – София, Професионална гимназия по стопанско управление, администрация и услуги – Силистра, Търговска гимназия – Стара Загора, Търговска гимназия – Червен бряг, Професионална гимназия по икономика – Шумен, СОУ „Васил Воденичарски” – Хайредин. Стопанска академия бе представена от зам.-ректора по студентска политика и академично развитие –  проф. д-р Теодора Димитрова, която е и възпитаник на ДТГ – Свищов, ръководителя на катедра „Финанси и кредит” – проф. д-р Андрей Захариев, директора на Академичен център за кариерно консултиране и връзки с обществеността – доц. д-р Николай Нинов.   

Като домакин на срещата, участниците приветства с „добре дошли” директорът на ДТГ – Свищов, Румяна Иванова. „Ние сме една гимназия, която има късмет – първо, защото е била първа и второ, защото на територията на Свищов е и Стопанска академия. Това ни дава много предимства в осъществяване на хармоничния преход към висшето образование” – каза Румяна Иванова. Като друго предимство тя изтъкна педагогическия профил, по който се обучават студенти, които по-късно по думите й, „зареждат” гимназията с ново поколение „млади и много добри професионалисти”,  учители по икономически дисциплини. Румяна Иванова изрази радостта си от това, че благодарение на организираната от Стопанска академия среща, учители от цялата страна могат да дискутират общи проблеми, какъвто е участието на бизнеса в обучението по професионална подготовка на учениците. Директорът на ДТГ припомни, че в следствие на подобна среща преди години и взетите общи решения за конкретни предложения, вече е факт признаването на национални ученически състезания като вход за висшето училище.

Участниците в срещата приветства и зам.-ректорът на Стопанска академия – проф. д-р Теодора Димитрова. Тя изказа сърдечна благодарност към учителите за труда, който полагат и резултатите, които постигат при обучението на учениците в икономическите дисциплини, както и за съдействието им при провеждане на националните състезания по икономика в Стопанска академия. Проф. Димитрова отбеляза, че инициативата на Свищовската Алма матер, която вече четири години дава възможност на средношколците чрез участията си в тези състезания да сверят знанията си със свои връстници от цяла България, набира все повече привърженици. Зам.-ректорът информира за предстоящите национални икономически състезания, които ще се проведат в Стопанска академия през м.март и м. април в съответните направления, и сподели идеи за реализиране на нови съвместни инициативи. По традиция, проф. Димитрова връчи поименни сертификати за участие на учителите. 


Като ръководител на катедра „Финанси и кредит”, проф. д-р Андрей Захариев връчи официално дарение от първата българска финансова катедра на Държавната търговска гимназия. По повод 130-та годишнина на училището, той подари 13 академични издания, включващи пълната поредица от 9 учебника по елитната Магистърска програма „Финансов мениджмънт” на английски език и четирите сборника с научни разработки на магистрите – финансисти от проведените студентски научни сесии.

Дискутирайки участието на бизнеса в обучението по професионална подготовка на учениците, учителите се обединиха около становището, че това е трудно решим проблем само от средните училища. Участниците в срещата споделиха, че към настоящия момент бизнеса участва само като партньор и консултант при обучението на учениците и основно това се изразява в провеждането на учебните и производствените практики. Учителите коментираха и дуалната система на обучение, при която професионално обучение на учениците може да се осъществява паралелно на две места – в професионално училище и предприятие. Според изказаните мнения, за да може да се случи на практика участие чрез реално финансиране от бизнеса в дуалното обучение, трябва икономиката и бизнеса да бъдат в такова състояние, че да могат да си позволят да инвестират в обучението така както е в развити европейски страни. Само един от участниците в срещата сподели, че в училището, което той представя, се подготвят две пилотни паралелки за прилагане на дуално обучение.

Опита на Стопанска академия от участието на бизнеса при обучението на студентите сподели директорът на Кариерния център, доц. д-р Николай Нинов. Освен   реализирането на проект „Студентски практики”, той коментира и други форми на сътрудничество и партньорство с публичния и корпоративния сектор.    

Проведената в аулата на ДТГ среща с учители от цялата страна е традиционен форум, който е част от концепцията на ръководството на Стопанска академия по изпълнение на поетия към представителите на средните икономически училища в страната ни ангажимент за тясно сътрудничество в областта на икономическата наука и образование. В рамките на срещата учителите обсъждаха с представителите на академичната общност възможностите на Свищовското висше училище да подпомогне учителите при обновяване на учебни програми, планове и помагала по преподаваните от тях дисциплини. Дискутирано бе нивото на подготовка на учениците от икономическите училища, което ги отличава от другите студенти със солидната подготовка. Участниците във форума коментираха още възможности за партньорство и съвместни инициативи, способстващи икономическото образование в средните училища.