Ученическо състезание по управление на проекти в СОУ „ЦАНКО ЦЕРКОВСКИ“ - гр. Полски Тръмбеш

Ученическо състезание „Управление на проекти” организираха на 21 март 2016 г. катедра „Стратегическо планиране” и Академичен център за кариерно консултиране и връзки с обществеността при СА „Д. А. Ценов” – Свищов. То се проведе в СОУ „Цанко Церковски“ – гр. Полски Тръмбеш. Това е шестото издание на състезанието и второто, което се провежда на местно ниво, след проведени досега четири Национални ученически състезания по управление на проекти през 2013, 2014, 2015 и 2016 г., както и едно местно състезание в СОУ „Бачо Киро“ – гр. Павликени през 2015 г.
От името на академичното ръководство и организаторите на събитието приветствие към учениците и техните учители поднесоха проф. д-р Маргарита Богданова – ръководител катедра „Стратегическо планиране“, ас. д-р Юлиян Господинов, ас. Евелина Парашкевова, ас. Елица Кръстева и докт. Мариела Стоянова.
В състезанието взеха участие общо 20 ученика от дванадесети и единадесети клас на СОУ „Цанко Церковски“. Те бяха разпределени на случаен принцип в 5 екипа от по 4 души. Екипите имаха за задача да разработят рамка на проектно предложение в една от следните пет тематични области:
1. Подобряване на градската среда;
2. Младежко развитие;
3. Образование;
4. Туризъм;
5. Околна среда.

Работейки в екип, те трябваше да дефинират проблем по някоя от горепосочените тематични области, да формулират цел и да определят целевите групи на проектното предложение, да посочат дейностите, с извършването на които ще бъдат постигнати целите на проекта, да представят очакваните резултати от изпълнението на заложените в проекта дейности, да определят бюджета на проекта и неговата устойчивост.
Работата на екипите бе оценявана от смесено жури, в състав:
1. Стефка Трайчева - директор на СОУ „Цанко Церковски“ - Полски Тръмбеш;
2. Ива Димитрова - класен ръководител на 11а клас;
3. Диана Василева - учител по ИТ;
4. проф. д-р Маргарита Богданова;
5. ас. д-р Юлиян Господинов;
6. ас. Евелина Парашкевова.

Екип 1 „Браво“ бе в състав: Иванела Арабаджиева, Павломир Костадинов, Десислава Димитрова и Михаела Семова. Те разработиха проект „Лятно кино“ в тематична област „Младежко развитие“.
Екип 2 „Крушунки” (Моника Иванова, Драгомир Илиев, Пламен Христов и Десислава Маринова) работи в област „Туризъм“ и представи проект „Крушунските водопади“.
Екип 3 „Надежда“: Петя Йорданова, Камен Маринов, Росен Иванов и Гергана Георгиева, разработиха проект „Крушака“ (местност, разположена в близост до града) в област „Подобряване на градската среда“.
Екип 4 (Стефани Цанева, Йордан Димитров, Михаела Иванова и Манол Апостолов) избра тематична област „Туризъм“, в която разписа проект „Възраждане на туризма в България“.
Екип 5 (Тонина Борисова, Невена Петрова, Михаела Михайлова и Павлин Здравков) разработи проект „Хора, променете се!“ в тематична област „Околна среда“.
Представянето на петте екипа премина при засилен интерес от страна на всички присъстващи. Въпроси към екипите отправиха членовете на журито, както и ученици – участници от другите екипи.
Общото впечатление бе за отлично изпълнена задача и високо качество на екипните разработки. Въпреки краткото време, екипите представиха логически издържани и обосновани идеи за бъдещо развитие в различни тематични области, както и добре изработени презентации, което заслужи адмирациите на журито.

Всички 20 ученика от петте екипа получиха сертификати за участие в ученическото състезание. При връчването им проф. Богданова обяви, че сертификатите им гарантират приемане по първа желана специалност при кандидатстване за студенти в СА „Д. А. Ценов“ и сподели общата оценка на организаторите за добрата работа на учениците.
Преди да се пристъпи към награждаването, проф. Богданова връчи на директорката на СОУ „Цанко Церковски“ г-жа Стефка Трайчева дарение от научна литература на катедра „Стратегическо планиране“. Актът на дарението бе изключително добре приет от присъстващите, които благодариха за възможността училището да обогати своя библиотечен фонд, в интерес на учениците и техните учители.

Тържествената част от състезанието започна с връчване на грамоти и символични подаръци на директорката г-жа Стефка Трайчева и учителите Ива Димитрова, Диана Василева, Емилия Александрова и Анна Дайновска.
Журито реши да даде три награди. Първо място спечели екип 1, второ място зае екип 3, а на трето място се класира екип 4. Участниците от останалите два екипа получиха утешителни награди.
Цялото ученическо състезание премина в позитивен дух, с много градивна енергия, диалогичност, творчество и иновативност.