Учители и академични преподаватели дискутираха в Свищов перспективи за сътрудничество между средното и висшето икономическо образование в България

Методическа среща отново събра в Свищов учители от средни училища в България и преподаватели от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“. Форумът бе организиран като традиционна съпътстваща проява на 11-то национално ученическо състезание по икономика в Свищовското висше училище, което се проведе в направленията „Търговия“, „Туризъм“, „Иновации в бизнеса“, „Счетоводство“ и „Икономикс“. Поредното издание на средношколската надпревара предизвика рекорден брой нови участници сред общо 25-те представени средни училища от страната.

В методическата среща участваха около 30 учители от ПГТМ – Ботевград, Търговска гимназия – Бургас, ПГТ – Велико Търново,  Неврокопска професионална гимназия – Гоце Делчев, ПГИ „Рачо Стоянов” – Дряново, ПГСС – Исперих, ФСГ – Монтана, ПГСС – Попово, ПГТ – Плевен, Национална търговска гимназия – Пловдив, ПГИ „Робер Шуман” – Разград, ЗПГ „Климент Арк. Тимирязев“ – Сандански, ДТГ „Димитър Хадживасилев” – Свищов, ПГСУАУ „Атанас Буров” – Силистра, ПГ „Ген. Владимир Заимов“ – Сопот, НТБГ – София, СОУ „Христо Ботев“ – Тутракан, ФСГ –Хасково, СОУ „Васил Воденичарски” – Хайредин и ПГИ – Шумен. От страна на домакините в работната среща участваха директорът на Академичен център за кариерно консултиране и връзки с обществеността – доц. д-р Николай Нинов, директорът на Център за следдипломно и факултативно обучение и Център за професионално обучение – доц. д-р Пенка Шишманова, ръководителите на катедрите, съорганизатори по отделните направления – проф. д-р Любен Кирев – зам.-ректор по „Обучение и научни изследвания“ и ръководител катедра „Обща теория на икономиката“, проф. д-р Любчо Варамезов – ръководител катедра „Индустриален бизнес и предприемачество“, доц. д-р Светослав Илийчовски – ръководител катедра „Търговски и туристически бизнес“, доц. д-р Станислав Александров – ръководител катедра „Счетоводна отчетност“ и преподаватели от четирите катедри.

С „Добре дошли“ в Свищов и в Стопанска академия, новите партньори в лицето на участващите за първи път в състезанието училища, както и традиционните участници,  приветства зам.-ректорът по „Студентска политика и академично развитие“ проф. д-р Теодора Димитрова. „Радвам се, че сте приели радушно инициативата на Стопанска академия“ – каза проф. Димитрова и благодари на учителите за всеотдайния труд и любов, с които възпитават и обучават своите ученици.

Проф. Димитрова връчи на учителите поименни сертификати за участие, а от всяка една от четирите катедри те получиха като подарък за училищните библиотеки комплект специализирани учебници. Учители споделиха, че това е много ценен за тях подарък, т.к. по някои дисциплини, по които те преподават, изобщо няма учебници.

Директорът на Академичния кариерен център отчете факта, че все повече средно общообразователни училища проявяват интерес към участие в националното ученическо състезание по икономика в Стопанска академия, въпреки, че тази инициатива първоначално е била насочена към икономическите училища.

В рамките на срещата пред учителите бяха представени постиженията и атрактивното портфолио от специалности, които четирите катедри развиват в ОКС „бакалавър“, ОКС „магистър“ и ОНС „доктор“, както и възможностите, които Стопанска академия осигурява за продължаващо обучение. В неформална обстановка, двете страни дискутираха предизвикателствата и перспективите за сътрудничество между средното и висшето икономическо образование в България.

Учителите имаха възможност да коментират с представителите на академичната общност възможностите на Свищовското висше училище да подпомага учителите при обновяване на учебни програми, планове и помагала по преподаваните от тях дисциплини. Бяха обсъждани и възможности за бъдещо партньорство и съвместни инициативи, способстващи икономическото образование в средните училища.