Уебинар на тема „Обучение по икономика на студенти от три поколения – нагласи на преподаватели и обучаеми“ проведе екипът на проект 5-2023
На 6 ноември 2023 г. от 11:00 часа в институционалната платформа за видеоконференции на Стопанска академия BigBlueButton, екипът на научноизследователски проект № 5-2023 “Предизвикателства и възможности пред дигиталното обучение по икономика на поколение Z” в състав доц. д-р Драгомир Илиев, гл. ас. д-р Жельо Желев и гл. ас. д-р Даниела Илиева проведоха уебинар на тема: “Обучение по икономика на студенти от три поколения – нагласи на преподаватели и обучаеми”. На уебинара бяха представени резултатите от научно изследване, проведено сред 662 студенти и 330 преподаватели от български висши училища, които обучават студенти в икономически специалности. Респондентите са от СА „Д. А. Ценов“, Икономически университет – Варна, РУ „Ангел Кънчев“, УНСС, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“.
Дискутирана беше корелацията между различните поколения Z, Y и X при студентите и Y, X и Baby Boomers при преподавателите и техните нагласи към използването на определени методи и подходи в преподаването на икономически дисциплини. Резултатите от допитването ясно показват предпочитанията на студентите за онагледяване на учебния материя в презентациите на преподавателите с примери от практиката, фигури и илюстрации. Все още има резерви в използването на видео съдържание и смартфоните в учебния процес.
Три четвърти от преподавателите заявяват нуждата от целенасочено и перманентно обучение на преподавателите за използване на новите технологии в обучението. Резултатите показват, че вече 67% от преподавателите полагат допълнителни усилия и време, за да подготвят по интересни и интерактивни учебни часове.
В уебинара се включиха 29 преподавателя и докторанти от 5 висши училища (СА „Д. А. Ценов“, Икономически университет – Варна, РУ „Ангел Кънчев“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и Нов Български университет).
В уебинара се включиха 29 преподавателя и докторанти от 5 висши училища (СА „Д. А. Ценов“, Икономически университет – Варна, РУ „Ангел Кънчев“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и Нов Български университет).
След приключването на уебинара, всички участници получиха презентационните материали и е-сертификат за участие. Уебинарът е организиран в изпълнение на проект 5-2023 “Предизвикателства и възможности пред дигиталното обучение по икономика на поколение Z”, финансиран със средства по Наредба на МОН за насърчаване на научно-изследователската дейност.
Уебинарът е организиран в изпълнение на проект 5-2023 “Предизвикателства и възможности пред дигиталното обучение по икономика на поколение Z”, финансиран със средства по Наредба на МОН за насърчаване на научно-изследователската дейност.