Уебинар на тема „Потенциал на Big Data и IoT за изграждане на бизнес интелигентна среда“, се проведе в Свищовската академия

Екипът на инфраструктурен научноизследователски проект ИП № 2-2023 “Изследване на потенциала на Big Data и IoT за изграждане на бизнес интелигентна среда” проведе уебинар, на който бяха представени резултати от изпълнението на проекта. Уебинарът, който се проведе на 31.10.2024 г. чрез видеоконферентна връзка, беше открит от ръководителя на проекта доц. д-р Веселин Попов, преподавател към катедра „Бизнес информатика”, който представи участниците в проекта – преподаватели, докторанти и студенти към катедрата, както и изследовател от „Института за научни изследвания“ към Стопанска академия „Д. А. Ценов.

В началото на уебинара, доц. Попов направи кратко въведение, в което той очерта основните направления, в които е направено изследването, като акцентира върху все по-нарастващото значение на Интернет на нещата (IoT) и Големите данни (Big Data) за бизнеса и тяхната роля за изграждането на интелигентна бизнес среда.

Доц. д-р Петя Емилова, член на екипа, представи ключовите изводи от проекта, фокусирайки се върху експертизата на респондентите, потенциала и възможностите на IoT и Big Data, както и практическото им приложение. Тя систематизира теоретичните и практико-приложните приноси на проекта.

Гл. ас. д-р Кремена Маринова-Костова представи научната продукция, създадена по проекта: една статия, индексирана в Scopus (Q1) и Web of Science; пет доклада, от които три са индексирани в Scopus, един е предстоящ за публикуване и индексиране, и последният доклад е подаден за участие в научна конференция; две студии и една монография подадени в научни издания. Установените към момента цитирания на научните публикации по проекта са 8, в т.ч. 4 в индексирани публикации в Scopus. Теоретични постановки, изведени в проекта, са включени в обновените учебни програми на една дисциплина в ОКС „Бакалавър“ и една в ОКС „Магистър“, като предстои актуализация и допълване на учебни материали на още три бакалавърски и две магистърски дисциплини.
В края на уебинара доц. Попов очерта насоките на бъдеща работа, като посочи че основният акцент трябва да бъде насочен към анализиране на потенциала за интегриране на технологиите за изкуствен интелект и анализ на Big Data за подобряване на устойчивостта на бизнеса.