В. Адамов: Нападките срещу мен са от неколцина неудовлетворени откъм изискванията си преподаватели
Ректорът на СА не смята, че е гуляйджия, а въпрос на интерпретация са определени снимки и моменти.
ексклузивно интервю на Румен НИКОЛАЕВ
Почетен проф.д-р Величко Адамов е втори мандат ректор на Стопанска академия „Д.А.Ценов”. Два мандата е ръководител на Катедра „Финанси и кредит” (1991 – 1999г.) и два мандата е декан на Факултет „Финанси” (1999 – 2007). Четирикратен носител е на званието „Доктор Хонорис Кауза” на чуждестранни ВУЗ-ове и почетен професор на класическия университет "Валахия" в гр.Търговище, Република Румъния.
През първия си ректорски мандат (2007-2011г.) почетен проф.д-р В. Адамов реализира мащабно кадрово развитие на академичния състав. Паралелно, въпреки кризата, са ремонтирани половината от студентските общежития и въведени в експлоатация нови 2000 аудиторни места за лекции и семинарни занятия. Стартира и издаването на две нови научни икономически списания.
- Откъде тази яростна атака срещу Вас?
Яростна атака е добра формулировка. Ярост има в тези хора, които не могат да преживеят успехите на Стопанска академия. Яростни са тези, в които няма удовлетворение от собствената им професионална реализация, които имат финансови и житейски проблеми. Това са хора, които не обичат и не са обичани. Смисълът на техния живот е да се борят срещу някой, който силно ги превъзхожда. Когато хората нямат успехи в личен план те сътворяват купища лъжи и с тях атакуват медиите. А всъщност Стопанска академия е авторитетно висше училище с богата материална база и безброй международни признания. Цялата академична общност оценява по достойнство заслугите на Ректора, неговите международни признания – четири пъти Доктор Хонорис Кауза на чуждестранни университети и веднъж научна титла – „Почетен професор” на университета „Валахия” Румъния.
- Не смятате ли, че част от обкръжението Ви провокира нападките срещу Вас?
Нападките срещу мен са от неколцина бивши преподаватели на Стопанска академия, чийто „високи” изисквания явно не съм удовлетворил. Нямам усещането някой от работещите в Стопанска академия да е недоволен от работата ми. За мен в случая е важна само оценката на академичния състав и тя беше изразена категорично в моя полза на последното Общо събрание. Трудно е да се вярва на уволнени преподаватели или такива, които отдавна имат ясно изразено лично отношение към мен и не съвсем безупречна репутация.
- Кое бихте приели и кое не от критиките, които се отправят срещу Вас – ремонти, дипломи, показност…?
Моята работа се оценява от Контролния съвет, Академичния съвет и Общото събрание на Академията. Който и да попитате от професорите и доцентите на Стопанска академия ще ви дадат обективна оценка за всичко, което е направено от 2007 г. досега. Ремонтите на общежитията са едно от хубавите неща в академичния живот, и не толкова срещани сред висшите училища. При наличието на строга дългогодишна практика на контрол върху строителните работи в Академията е абсурдно да се говори за разхищение. Пък и многобройните проверки по сигнали на въпросните лица, загрижени за правилното изразходване парите на Академията, не откриват никакви нарушения.
По отношение на дипломите юристите са на мнение, че няма нищо незаконно в тях, защото напълно съответстват на държавната наредба и съдържат необходимият реквизит „подпис на ректора на висшето училище”, каквато длъжност заемам аз в Стопанска академия. След като обаче Министъра на образованието ни препоръчва да ги преиздадем, ние го правим и това решение сме взели на Академичен съвет още в края на месец декември 2011 г.
Не намирам никаква по по-различна от на другите колеги показност в поведението си. Това че някой влиза в дома ми и снима картини и след това ги показва на медиите не е мой проблем. Множеството снимки, в които ме изкарват „гуляйджия” са от студентски тържества (вечери на специалност, абсолвентски балове, осмодекемврийски тържества). Тези тържества се организират от студентите и те естествено канят своите преподаватели.
- Прозрачно ли се управлява бюджет, по-голям от този на Община Свищов – какво може да се направи в тази посока?
При съществуващи традиции и при перфектна организация на контрола от зам.-ректор по стопанската част (сега финансов мениджър), при отдавна внедрената система за финансово управление и контрол, при наличието на финансово-счетоводен отдел и контролен съвет, при ежегодните проверки от страна на Сметната палата, е много некоректно някой да си мисли за недобросъвестност при управлението на парите в Стопанска академия.
- Как оценявате нивото на обучение в СА – Свищов?
Нивото на обучение в Стопанска академия по традиция е високо. Тук се води сериозен и отговорен учебен процес. Почти всички дисциплини са обезпечени с учебници и учебни помагала. Нашите преподаватели непрекъснато повишават своята квалификация в чужбина, участват в национални и международни конференции, публикуват в национални и чужди списания и издателства. Ние имаме много добра оценка от Националната агенция по оценяване и акредитация, а системата ни за управление на качеството е сертифицирана по ISO 9001 от Lloyd’s Register Quality Assurance.
- Висшето образование - не девалвира ли в стремежа да привлича повече студенти, както и с платената форма на обучение?
Висшето образование девалвира поради големия брой ВУЗ-ове. Няма логика след като в България има три големи икономически висши училища във всеки университет да има икономически факултет. Относно платеното обучение във висшето образование смятам, че трябва да го има.
- Не е ли прецедент Общинският съвет на Свищов да влиза в ролята на защитник ВУЗ-а и Вас, как приемате този акт?
За мен няма прецедент в позицията на Общинския съвет в гр. Свищов, защото това е позиция срещу клеветата и уронването на престижа на Академията. Нормално е в град като нашия, чийто съвременен облик е немислим без Стопанска академия, да има такива реакции срещу неколцина, които безсрамно лъжат и затрупват медиите с неверни твърдения.
- Има ли статистика колко от завършилите, редовно например, успяват да се реализират по специалността?
Следвайки най-добрите практики в икономическото образование, възпитаниците на Стопанска академия „Димитър А. Ценов” са водещи финансисти и банкери, утвърдени експерт-счетоводители, застрахователи и социални мениджъри, предпочитани търговци, иновативни информатици, креативни маркетолози, точни анализатори, прецизни плановици и статистици, заемащи достойни позиции в публичния и корпоративния сектор. Всеки знае, че нашите бакалаври и магистри са търсени навсякъде. Това показват и многобройните рейтингови класации, в които по показатели „престиж на висшето училище” и „оценка на работодателите” присъстваме в челната тройка на българските университети.
- Ще има ли увеличение на таксите за обучение – в кои специалности, в кои форми на обучение и защо?
Увеличение на таксите в Стопанска академия няма да има с изключение на тази за редовно обучение в ОКС „бакалавър”, която се променя само с 2 лв. – от 173 на 175 лв. Всички останали такси се запазват, включително и тези за кандидатстване във висшето ни училище.
- Смятате ли, че начинът, по който се измерват сега рейтингите на ВУЗ-овете дава обективни резултати?
Рейтингите на висшите училища са добро начинание. Има обаче какво да се желае по отношение обективността на оценките. В същото време е напълно справедливо, тези които са в челната десятка на класациите да получават и по-голяма държавна субсидия.