Второ издание на международна културна вечер под надслов „Еразъм+ променя съдби, отваря кръгозори, сближава хора, нации и култури“ събра в Стопанска академия студенти и стажанти от пет държави

За втора поредна година, международна културна вечер под надслов „Еразъм+ променя съдби, отваря кръгозори, сближава хора, нации и култури“ събра студенти и докторанти от Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и партньорски висши училища от Полша, Израел, Италия и Франция. Домакин на събитието бяха студентите от Еразъм+ клуб Свищов.

Домакините и гостите взеха активно участие в международната вечер, представяйки типични ястия и напитки от своята държава. Събитието започна с дегустация на израелска, полска, френска, италианска и румънска кухня, приготвена от чуждестранните студенти. Те от своя страна имаха възможността да опитат типични български ястия и напитки, за които се погрижиха домакините от Еразъм+ клуб Свищов. На българската маса присъстваха баница, пита, кюфтета, кебапчета, мусака, пълнени чушки, български салати и напитки.

Студентите от Израел приготвиха фалафели, хумус, зеленчукова салата, сос тахини и пита хлебче, като демонстрираха начина на тяхното сервиране и консумиране. Израелските студенти изненадаха присъстващите и с горещ сладък сахлав и обясниха, че в тяхната страна този десерт се приготвя без специален повод.

Полските студенти впечатлиха гостите с пелмени с гъби, зеленчукова салата, хапки и водка.

На френската маса присъстваха гофрети с конфитюр и бутилка френско вино. Италия беше представена с типично италианско вино.

На масата за дегустация присъстваше и румънски качамак, приготвен от български докторанти, осъществили мобилност в Румъния по програма „Еразъм+“.

След дегустацията програмата продължи с кратка игра и презентации. Чуждестранните студенти представиха страната си с кратко видео, а наблюдаващите имаха възможност да зададат въпроси, свързани с историята, традициите и обичаите на съответната държава. Полските Еразъм+ студенти бяха подготвили кратко филмче, описващо историята на страната им. Израел бе представен с музикално видео, в което присъстваха пейзажи от страната. Италианският стажант грабна присъстващите със забавен видеоклип, показващ типичните италиански жестове, както и значението на всеки един от тях. Представителката на Франция избра да представи страната си с видео с типични френски традиции през погледа на типичния чужденец. Българските домакини показаха красиви български пейзажи, събрани в кратко филмче, което впечатли гостите.

Колоритната междукултурна вечер продължи с много танци, музика и снимки за спомен на участниците.