Заключителна конференция, посветена на устойчивото управление и развитие на селските територии, се проведе в Свищовската академия
В Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ се проведе заключителна конференция на тема „Развитие на селските територии в условията на трансформираща се към устойчивост икономика“. Научният форум, който се състоя на 20.03.2025 г. в присъствен и онлайн формат, бе организиран във връзка с изпълнението на фундаментален научноизследователски проект КП-06-Н55/1, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при МОН по „Конкурс за фундаментални научни изследвания – 2021 г.“.
При откриването на конференцията ръководителят на проекта – проф. д-р Марина Николова подчерта, че едновременно се провежда паралелна конференция в хибриден формат на тема „Бъдеще за селските райони на България“, организирана в рамките на проекта CAP Green Zone: Rural Up!. Поради съвпадащия акцент и на двете конференции, а именно българската визия за развитието на селските райони, и предварително отправена покана към ръководителя на проекта за „живо включване от Свищов“, постигнатите резултати от реализирането на проекта бяха популяризирани не само пред участниците в заключителната конференция, но и пред широка аудитория от експерти, представители на академичните среди, бизнеса и държавната администрация.
„Широкообхватната тема на проекта ни позволи формиране на интердисциплинарен, научноизследователски екип, който включва изявени учени от три икономически университета, както и учени с доказан авторитет с публикационна дейност в областта на изследваната проблематика“, подчерта проф. Николова. Тя поясни, че с предварително сключено споразумение между ректорите на висшите училища се реализира съвместния проект в партньорство с Университета за национално и световно стопанство – София и Икономически университет – Варна. От Стопанска академия „Д. А. Ценов”, като базова организация са включени преподаватели от катедрите „Аграрна икономика“, „Икономика и управление на туризма“, „Стратегическо планиране“ и „Статистика и приложна математика“. УНСС е представен от катедра „Икономика на природните ресурси“ с двама експерти – проф. д.и.н. Юлия Дойчинова и проф. д-р Зорница Стоянова, а от ИУ – Варна участниците са доц. д-р Мария Станимирова и гл. ас. д-р Дамян Киречев.
Приветствие от името на академичното ръководство към проектния екип и към участниците, присъствено в зала „Ректорат“ и онлайн, поднесе проф. д-р Атанас Атанасов – зам.-ректор „Научноизследователска дейност и развитие на кадрите“. Той акцентира на актуалността на избраната тема, като подчерта, че заключителната конференция е резултат от едно фундаментално, значимо и мащабно научно изследване с възможността за една ползотворна работа и сътрудничество на изследователски екип, включващ експерти на трите водещи висши икономически университети в България, което е безспорен атестат за големите възможности на академичното научно коопериране.
Проф. д-р Марина Николова благодари за топлите думи на проф. д-р Атанас Атанасов и продължи с представянето на научните резултати, организираните мероприятия и публикационната дейност по време на изпълнението на двата етапа, всеки един с продължителност 18 месеца. Тя подчерта, че основната цел на научноизследователския проект е проучване на теоретико-методологическите основи и институционалните императиви при развитието и управлението на селските територии в България, изискващи формиране на системи за взаимодействие между органите на властта и стопанските структури, и разработване на концептуален модел за устойчиво развитие на територията. Изследователската теза на проекта гласи, че развитието на селските територии се предопределя от разнообразни фактори с позитивно и негативно въздействие и е необходимо изграждане на адекватни политики за тяхното устойчиво управление и развитие. Обект на изследване са районите на планиране в Р България, а предмет на изследване са формите и ефективността на външните въздействия върху развитието на селските територии и степента на колаборация между заинтересованите страни в тях.
Съществените резултати от изпълнението на проекта са свързани с публикационната дейност в индексирани списания в световни база данни – над 25 броя, в други реферирани издания – над 35 броя (вкл. на английски език), 2 колективни монографии („Развитие на селските територии в България в условията на трансформираща се към устойчивост икономика“ и „Управленски и екологични аспекти за повишаване устойчивостта при регионалното развитие на селските територии в България“), един сборник от проведена кръгла маса – дискусия „Теория и практика за устойчиво управление и развитие на селските територии в България”, както и над 20 броя научни форуми (в България и чужбина).
В края на презентацията си проф. Николова изрази мнение, че съвместната изследователска работа на екипа несъмнено затвърждава партньорските взаимовръзки между сродни катедри от трите водещи икономически училища в България, което спомага за постигане на синергичен ефект в сферата на науката и образованието.
Проф. д.и.н. Юлия Дойчинова представи презентация със съдържанието на първата монография, която обхваща раздели свързани с проблемите на теоретико-методологическите основи на устойчивото развитие на селските територии, изследователски модел, методическата рамка на изследването, както и модели за трансформиращи се към устойчивост райони. Според проф. Дойчинова, изследователският модел е свързан с разбирането за влиянието на комплекс от фактори, водещи до трансформациите в селските райони. Освен това, този модел показва до каква степен успешните практики при съобразяване с конкретните териториални ресурси повишават устойчивостта на селските територии в резултат на осъществените трансформации. Тя подчерта, че разработеният от проф. Николова концептуален модел относно действията за постигане на устойчиво развитие, отразява и четирите предварително заложени за апробиране хипотези, което дава възможност за разработването на регионалните модели за устойчиво развитие на селските територии. На тази база са изведени стратегическите възможности и насоки за развитие на регионите в България.
Доц. д-р Мария Станимирова акцентира върху модела за сътрудничеството. Тя насочи вниманието върху изразените мнения от представителите на бизнес организации от една страна, и от друга на публичната администрация и неправителствени организации, относно сътрудничеството. Доц. Станимирова подчерта полезността на организираните срещи, проведените дискусии с бизнес практиката и включените фокус-групи на територията на Икономически университет – Варна, така също и дискусиите и онлайн семинари в Стопанската академия и УНСС. По нейните думи, в резултат от проведените анкетни проучвания сред представители на бизнеса и администрацията, двете страни изразяват мнение за по-скоро слабото сътрудничество помежду им, като по-критичната страна е бизнесът.
Проф. д-р Зорница Стоянова представи актуалните проблеми свързани с екологичния потенциал на териториите в регионален аспект. В презентацията беше подчертано състоянието и анализа на въздействието върху природните ресурси по статистически райони, дейностите и насоките за намаляване на негативните влияния върху околната среда.
В презентацията си доц. д-р Красимира Славева маркира основните ключови показатели, свързани с инвестиционната активност в обхвата на селските територии и тенденциите в развитието на човешкия потенциал в селските райони. Визуализирана бе динамиката на разходите за придобиване на ДМА и БВП, равнището на инвестиционната активност и интегралния коефициент на структурни изменения и различия на отрасловата структура на наетите лица. По думите на доц. Славева, за да се постигне устойчиво развитие на селските територии е необходимо провеждане на целенасочена политика за инвестиране в човешкия капитал чрез образование, обучение, качествено здравеопазване, добра транспортна свързаност, създаване на логистични центрове и други.
Гл. ас. д-р Дамян Киречев представи възможностите за активиране ролята на неправителствените структури за нарастване нивата на устойчивост в селските територии. В презентацията се обърна внимание на нуждата от подобряване на механизмите за сътрудничеството, за да се гарантира по-голямо участие на бизнеса при вземането на решения и прилагането на социално-икономическите политики на местно ниво.
Всички членове от научноизследователския екип изказаха благодарности за участието си в проекта, за добрата комуникация, ползотворното сътрудничество, оживените дискусии и споделените моменти. Специални благодарности се отправиха към проф. Николова, като ръководител на проекта за умелото и колегиално ръководство на проекта.
В края на заключителната конференция проф. Николова благодари на целия екип на проекта, на всички присъстващи в зала „Ректорат“ и онлайн участници, включили се в научния форум, с пожелания за здраве и бъдещи съвместни инициативи с думите „бъдете все така вдъхновени и вдъхновяващи с присъщия Ви професионализъм, увличайки все повече съмишленици в изследователската наука!“.