В Стопанска академия „Д. А. Ценов“ Свищов се проведе дискусионен панел под надслов „Дигитални предизвикателства пред публичния сектор“

На 12 октомври 2023 г. в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ Свищов се проведе дискусионен панел под надслов „Дигитални предизвикателства пред публичния сектор“, организирана в рамките на проект „Дигитализация и дигитални компетентности - тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда“, Договор № КП-06-Н45/1 от 30.11.2020 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“ в рамките на ”Конкурс за финансиране на фундаментални изследвания– 2020 г.“.
Събитието бе част от програмата, свързана с честванията на 30 години специалност „Публична администрация“ във Висшето училище и се проведе в рамките на научен форум „Глобални дилеми и регионални перспективи пред публичната администрация“. Дискусионният панел се проведе в хибриден формат - присъствено и онлайн, като участници бяха академични преподаватели от различни образователни и научни организации в страната, докторанти и студенти, представители на централната и териториалната администрация, съдебна власт, неправителствени организации, общественици и граждани.
В програмата на събитието бяха включени три основни изказвания, които акцентираха върху ключовите предизвикателства пред публичния сектор в условията на дигитална трансформация.

Първото изказване бе направено от проф. д-р Андрияна Андреева - областен управител на област Варна и преподавател в УИ Варна, катедра „Правни науки“, която акцентира върху темата „Екосистема на доверие между институциите в публичния сектор“. Засегнати бяха въпросите относно дигитални компетентности на служителите в администрациите, етични казуси във връзка с навлизането на изкуствения интелект в работните процеси на институциите и предизвикателствата, свързани с осигуряване на киберсигурност.

В рамките на второ изказване г-жа Елица Стоилова - съосновател и управител на платформа за създаване на чатбот с изкуствен интелект - Umni.Bg и лектор на първия в България курс за чатботове с изкуствен интелект в СофтУни разви идеи по темата „Има ли място изкуственият интелект в публичната администрация?“. Тя също постави акцент върху предизвикателствата пред публичния сектор при въвеждане на иновации базирани на изкуствен интелект и осигуряване на тяхното адекватно функциониране с оглед спазване на добрите практики за административно обслужване и решаване на конкретни казуси на гражданите и бизнеса. Етичните въпроси също бяха изведени като важни от гледна точка внедряването на подобни решения именно в административните дейности.

В рамките на третата представена тема „Дигитализация и дигитална грамотност – предизвикателства в обучението на студентите и възможности на компетентностно-ориентираните образователни подходи“, доц. д-р Десислава Серафимова - ИУ Варна, ръководител катедра "Управление и администрация" и ръководител на проект „Дигитализация и дигитални компетентности - тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда“, финансиран от ФНИ, договор № КП-06-Н45/1 от 2020 г., представи интересни данни за оценката и самооценката на студентите по отношения на тяхната дигитална грамотност в контекста на интензивните процеси по дигитализация. Очертаха се ключови предизвикателства пред подготовката на кадри за нуждите на публичното управление и се поставиха въпроси свързани с възможни ефективни образователни подходи, които да осигурят по-висока степен на дигитална грамотност, както на обучаваните студенти, така и на хората, които вече са наети в администрациите и трябва да придобият умения в контекста  на протичащия дигитален преход.

В рамките на дискусионната част модераторите на панела - проф. д-р Маргарита Богданова, декан на факултет „Мениджмънт и маркетинг“ при Стопанска академия и ръководител на екипа по проекта от страна на Висшето училище, и доц. д-р Евелина Парашкевова, ръководител катедра „Стратегическо планиране“ и член на проектния екип, акцентираха върху високата научна и практико-приложна значимост на поставените въпроси и необходимостта от интегриране на научните изследвания в стратегическите документи за развитие на публичната администрация в България, както и на направените практико-приложни приложения в методическите разработки за електронно управление.

Дискусионен панел по проект „Дигитализация и дигитални компетентности - тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда“

 

На 12.10.2023 г. от 14:30 ч. в заседателна зала „Ректорат“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и онлайн на адрес https://bbb.uni-svishtov.bg/b/xzj-irn-dyw-el2 се организира дискусионен панел в рамките на проект „Дигитализация и дигитални компетентности - тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда“, № КП-06-Н45/1 от 30/11/2020 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при МОН ”Конкурс за финансиране на фундаментални изследвания– 2020 г.“ В рамките на форума ще бъдат дискутирани актуални въпроси свързани с дигиталните предизвикателства пред публичния сектор.
Програма на събитието може да откриете ТУК.

НАЦИОНАЛНА КРЪГЛА МАСА НА ТЕМА "ОБРАЗОВАНИЕ, НАУКА И ДИГИТАЛНИ ИНОВАЦИИ - СИНЕРГИЯ ЗА ПРОФЕСИОНАЛЕН ПЪТ"



В рамките на научноизследователски проект "Дигитализация и дигитални компетентности - тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда" с административен договор № КП-06-Н45/1, финансиран чрез "Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания - 2020 г." на Фонд „Научни изследвания“ на 19.11.2021 г. в Икономически университет – Варна ще се проведе НАЦИОНАЛНА КРЪГЛА МАСА НА ТЕМА "ОБРАЗОВАНИЕ, НАУКА И ДИГИТАЛНИ ИНОВАЦИИ - СИНЕРГИЯ ЗА ПРОФЕСИОНАЛЕН ПЪТ". Целта на събитието е да срещне практици и учени от различни сфери за провеждане на ефективна дискусия и извеждане на варианти, които да съдействат за решаване на предизвикателствата пред висшето образование и пазара на труда в контекста на дигитализацията.

 

НАУЧЕН СЪВЕТ:

1. Доц. д-р Десислава Серафимова, Икономически университет – Варна

2. Доц. д-р Андрияна Андреева, Икономически университет – Варна

3. Доц. д-р Галина Йолова, Икономически университет – Варна

4. Проф. д-р Юлиан Василев, Икономически университет – Варна

5. Доц. д-р Мария Кехайова, Икономически университет – Варна

6. Проф. д.н. Ваня Банабакова, НВУ „В. Левски“

7. Проф. д-р Маргарита Богданова, СА "Д. А. Ценов" - Свищов

8. Доц. д-р Евелина Парашкевова, СА "Д. А. Ценов" – Свищов

ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ:

  • В кръглата маса може да се участва с до два доклада /становище, изказване/ – лично или в съавторство.
  • Максималният обем на докладите не трябва да надвишава 8 страници.
  • Всички публикувани материали ще бъдат рецензирани от утвърдени и водещи в съответната научна област специалисти, включени в Научния съвет.
  • Отговорността за съдържанието на доклада е на авторите.
  • Предвижда се публикуване на докладите в електронно издание.
  • След издаването ще бъдат предприети стъпки за вписване в Националния референтен списък на НАЦИД. Ще се предприемат и стъпки за неговото индексиране.
  • Времето за представяне на доклада /становище, изказване/ е до 10 минути.
  • Осигурява се използването на мултимедия.

УЧАСТИЕТО НЕ Е ОБВЪРЗАНО С ТАКСА.

СРОКОВЕ:

24 октомври 2021 г. – изпращане на заявка за участие

28 октомври 2021 г. – потвърждаване на заявката

05 ноември 2021 г.  – изпращане на окончателен доклад /становище, изказване/

10 ноември 2021 г. – потвърждение за приемане на доклада /становище, изказване/

19 ноември 2021 г. – в деня на кръглата маса всеки участник трябва да представи при регистрацията си за участие екземпляр от своя доклад /становище, изказване/ на хартиен и електронен носител


Заявете Ваше участие ТУК

Повече за събитието може да прочетете ТУК

Първа международна практико-теоретична конференция за студенти и докторанти "Дигитализацията в образованието – стъпка към успешна професионална реализация"

В рамките на научноизследователски проект "Дигитализация и дигитални компетентности - тенденции и иновативни практики във висшето образование и пазара на труда" с административен договор № КП-06-Н45/1, финансиран чрез "Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания - 2020 г." на Фонд „Научни изследвания“ на 25.11.2021 г. в Икономически университет – Варна ще се проведе Първа международна практико-теоретична конференция за студенти и докторанти "Дигитализацията в образованието – стъпка към успешна професионална реализация". Целта на събитието е да провокира интереса на студентите и докторантите към актуалната тема за приложение на дигитализацията в сферата на образованието, като ги привлече към научноизследователска работа и споделяне на техните нагласи, очаквания и виждания за учене и работа в дигиталната ера. Амбицията на организаторите е тя да се превърне в ежегодно събитие, обединяващо научноизследователската активност на студенти и докторанти не само от България, но и от чужбина, с подкрепата на техните преподаватели в ролята на ментори и научни консултанти.

 

НАУЧЕН СЪВЕТ:

1. Доц. д-р Десислава Серафимова, Икономически университет – Варна

2. Доц. д-р Андрияна Андреева, Икономически университет – Варна

3. Доц. д-р Галина Йолова, Икономически университет – Варна

4. Проф. д-р Юлиан Василев, Икономически университет – Варна

5. Доц. д-р Мария Кехайова, Икономически университет – Варна

6. Prof. Dr. Oliver Holz, KU Leuven, Faculteit Economie en Bedrijfswetenschappen, Campus Brussel

7. Assoc. Prof. Dr. Maleyka Abbasova, Vice-rector for Scientific Affairs, Baku Business University

8. Assoc. Prof. Dr. Arturs Medveckis, Liepaja University

ТЕМАТИЧНИ НАПРАВЛЕНИЯ:

  • Обучение по „Бизнес и мениджмънт“ в дигитална среда – очаквания и нагласи на студентите и докторантите за учене и работа в дигиталната ера
  • Съвременни дигитални технологии в Мениджмънта на човешките ресурси
  • Дигитализация и дигитални компетентности в бизнеса и публичния сектор – предизвикателства пред съвременните служители, мениджъри и предприемачи
  • Етични дилеми, социално отговорни и устойчиви практики при дигитална трансформация на висшето образование и пазара на труда
  • Дигитална трансформация на пазара на труда и регулиране на отношенията „работодател – наети лица“
  • Дигитална трансформация в правната система – предизвикателства и тенденции

ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УЧАСТИЕ:

  • Приемат се доклади с общ обем 8 – 10 страници, които са структурирани  в увод, изложение и заключение.
  • Могат да бъдат разработени индивидуално или от студентски екипи, включващи не повече от 4 студенти, които се ръководят от преподавател, чието име се посочва в доклада като консултант (faculty coordinator /Research supervisor).
  • Конференцията ще се проведе в смесен формат – присъствено и онлайн.
  • Работни езици на конференцията – български и английски.

УЧАСТИЕТО НЕ Е ОБВЪРЗАНО С ТАКСА.

 

ПУБЛИКУВАНЕ:

  • Всички приети и представени доклади ще бъдат публикувани в сборник на първата международна практико-теоретична конференция за студенти и докторанти „Дигитализацията в образованието – стъпка към успешна професионална реализация“ (2021) с ISSN
  • Всички участници, които са представили докладите си, ще получат сертификат за участие.
  • Сертификат за участие ще бъде издаден и на преподавателите, осъществили научното ръководство на студентите, представили докладите си.

СРОКОВЕ:

Изпращане на резюме на доклада: 10.11.2021

Потвърждение за прието резюме: 15.11.2021

Изпращане на презентация: 22.11.2021

Изпращане на целия доклад: 20.12.2021

Заявете Ваше участие ТУК

Повече за събитието може да прочетете ТУК