12.06.2024 г. Дискусионна сесия, посветена на формалните и  неформалните иновационни мрежи, се проведе в СА „Д. А. Ценов”

Дискусионна сесия в хибриден формат се проведе на 03.06.2024 г. в Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов. Форумът е част от събитийния календар в рамките на Дейност 2 по проект КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г. „Формални и неформални иновационни мрежи”, реализиран с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания на Република България. Водеща организация е Стопанска академия „Д. А. Ценов”, като в екипа участват и двама утвърдени преподаватели от УНСС – София.
Официални гости на събитието бяха проф. д-р Атанас Атанасов – зам.-ректор с ресор „Научноизследователска дейност и развитие на кадрите“ в Свищовското висше училище, представители на академичната общност, декани и ръководители на катедри от СА „Д. А. Ценов”. Част от участниците в събитието присъстваха онлайн, чрез Системата за видеоконферентна връзка на Академията.

От името на Ректора на СА „Д. А. Ценов” и на Академичното ръководство проф. Атанасов поздрави екипа на проекта и участниците в събитието. Той подчерта значението на изследователската активност, ролята на проектните инициативи и приноса на техните резултати за развитието на висшето училище, и пожела ползотворна работа по време на дискусията и успешно изпълнение на предвидените по проекта дейности.

Проф. д-р Маргарита Богданова – ръководител на проекта и модератор на дискусионната сесия, въведе в тематиката на проекта, анонсира презентационните теми и пожела ползотворна работа на участниците.

Дискусионната сесия протече в два панела. В рамките на първия – презентационен панел, бяха представени теми с важно значение за създаването, функционирането и приносното развитие на иновационните мрежи. Доц. д-р Зорница Йорданова, УНСС – София, представи темата „Отворени иновационни модели в контекста на формални и неформални иновационни мрежи“. Тя синтезира ключовите моменти, характеризиращи иновационните мрежи, очерта на-важните различия между техния формален и неформален вариант, акцентира върху инструментариума, който може да се използва за успешно моделиране на иновационните мрежи, и дефинира най-важните предизвикателства и възможните варианти за развитие на иновационните мрежи. Доц. д-р Искра Пантелеева, СА „Д. А. Ценов“ – Свищов, представи темата „Проектиране и управляване на ефективни иновационни мрежи“. Стъпвайки на същностните аспекти на иновационните мрежи, тя коментира последователността от действия, които следва да се реализират, за да се гарантира тяхното добро функциониране и постигането на желаните иновационни цели. Представени бяха препоръчителните действия и ключови моменти за всяка стъпка от алгоритъма за проектиране и управляване на иновационните мрежи, за да се постигне съответното им ниво на ефективност. В заключение, от гледна точка на ефективността на иновационните мрежи, доц. Пантелеева очерта потенциалните предизвикателства и опорните структурно-съдържателни точки, които имат ключово значение и които биха гарантирали желаното ниво на устойчивост.

В рамките на втория – дискусионния панел, бяха изказани мнения относно значението на иновационните мрежи и мястото на проблематиката, представена в рамките на събитието, като бе направена връзка между презентираните теми и изследователските активности, реализирани в рамките на проекта.

В края на събитието проф. Богданова направи обобщение на ключовите моменти в представените презентации и изказаните виждания, и пожела успешно реализиране на следващите проектни инициативи.

03.06.2024 г. Покана за участие в дискусионна сесия по проект „Формални и неформални иновационни мрежи“

Екипът на научноизследователски проект №КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г. „Формални и неформални иновационни мрежи“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при МОН, организира дискусионна сесия като част от планираните дейности по проекта.
Събитието ще се проведе на 03.06.2024 г. (понеделник) от 10:30 часа.
Очакваме всички, които проявяват интерес към събитието, в заседателна зала „Ректорат“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и он-лайн на адрес: https://bbb.uni-svishtov.bg/b/7zw-dxn-ttc-24k.

Екипът на проект „Формални и неформални иновационни мрежи“

Поканата и програмата на събитието може да откриете ТУК.

27.05.2024 г. Национална кръгла маса, посветена на формалните и неформалните иновационни мрежи се проведе в СА „Д. А. Ценов”

Национална кръгла маса на тема „Формални и неформални иновационни мрежи” събра изследователи с интереси в областта на иновационните мрежи и техния потенциал за създаване на знания и иновации в различни сектори. Форумът, който бе част от събитийния календар на проект КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г. „Формални и неформални иновационни мрежи”, осъществяван с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания на Република България, се проведе на 27 май 2024 г. в хибриден формат – присъствено в Свищовското висше училище и онлайн. Водеща организация по проекта е Стопанска академия „Д. А. Ценов”, като в екипа са включени и двама преподаватели от УНСС – София.

Официални гости на събитието бяха зам.-ректорите проф. д-р Атанас Атанасов с ресор „Научноизследователска дейност и развитие на кадрите” и доц. д-р Здравко Любенов – „Международно сътрудничество, студентска политика, институционални комуникации и продължаващо обучение”, декани на факултети и ръководители на катедри от СА „Д. А. Ценов”. Онлайн участваха преподаватели от други висши училища, представители на бизнеса и публичната администрация.

С кратко въведение, основните цели на проекта представи проф. д-р Маргарита Богданова – ръководител на проекта. Приветствие към участниците и към проектния екип, от името на академичното ръководство, поднесе зам.-ректорът, проф. Атанасов.

Националната кръгла маса протече във формат на моделирани дискусии и постави на дневен ред концепциите и предизвикателствата при изучаването на формалните и неформалните иновационни мрежи и подходите за мрежови анализ в образованието, маркетинга, туризма, публичната и общинската администрация, търговията.
Кръглата маса се проведе в изпълнение на Дейност 2 по проект КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г., осъществяван с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания на Република България (ФНИ). Изразените възгледи и мнения принадлежат изцяло на техния автор и ФНИ не носи отговорност за тяхното съдържание.

20.05.2024 г. УДЪЛЖЕН СРОК ЗА РЕГИСТРАЦИЯ ЗА УЧАСТИЕ В КРЪГЛА МАСА НА ТЕМА: „ФОРМАЛНИ И НЕФОРМАЛНИ ИНОВАЦИОННИ МРЕЖИ“

Изследователският екип на проект КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г., осъществяван с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания на Република България, удължава крайния срок за регистрация за участие в кръгла маса на тема: „Формални и неформални иновационни мрежи“. Във форума могат да участват преподаватели, изследователи, докторанти и представители на практиката.

Организатор на събитието: Стопанска академия „Д. А. Ценов“
Дата на провеждане: 27 май 2024 г. (понеделник)
Начален час: 14:00 ч.
Място на провеждане: присъствено, в заседателна зала „Ректорат“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и онлайн чрез BigBlueButton
Работен език на събитието: български и английски език
Такси за участие и публикуване: безплатно

Срок за регистрация за участие и изпращане на доклади: 15 май 2024 г.
Програмата на събитието: изпраща се на регистрираните за участие във форума лица на посочения от тях имейл за контакт

РЕГИСТРАЦИЯ ЗА УЧАСТИЕ

Изисквания към докладите: Докладите за участие в кръглата маса се форматират в съответствие със следните технически изисквания:

  • формат на файла – paper FIN_XX.doc или FIN_XX.docx; XX – инициали на първи автор;
  • шрифт – Times New Roman, размер 14 pt, междуредие 1,5 реда;
  • размер на страницата – А4, 29–31 реда и 60–65 символа на ред;
  • междуредие – 1,5 реда (поне 22 pt);
  • отстъп от ръба на листа – отгоре (2,54 cm); отдолу (2,54 cm); отляво (3,17 cm); отдясно (3,17 cm);
  • страниране – долу вдясно;
  • бележки под линия – размер 10 pt;
  • графики и фигури – Microsoft Word 2003 или PowerPoint; таблиците, графиките и фигурите трябва да позволяват редакция, а шрифтът на
  • текста и числата в тях следва е с шрифт Times New Roman, 12 pt;
  • Формулите трябва да бъдат създадени с Equation Editor;
  • Заглавие на доклада – Times New Roman, 14 pt, главни букви, удебелено, центрирано;
  • Информация за автора – име и фамилия, длъжност, научна степен (при наличие); ORCID-iD номер; електронен адрес за кореспонденция; всеки автор се изписва на отделен ред; шрифт Times New Roman, 14 pt, главни букви, удебелено, центрирано;
  • Институция – наименование; шрифт Times New Roman, 14 pt, главни букви, удебелено, центрирано;
  • Максимален обем на доклада – 10 страници, включително визуални материали, приложения и използвана литература;
  • Докладите се изпращат на имейл international@uni-svishtov.bg.

МАКЕТ НА ДОКЛАД

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ЛИПСА НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И АВТОРСТВО

Докладите от кръглата маса ще бъдат публикувани в сборник с доклади с ISBN, който ще бъде регистриран в Националния референтен списък на съвременните български научни издания с научно рецензиране на НАЦИД.

04.04.2024 г. ПОКАНА ЗА УЕБИНАР НА ТЕМА „АНАЛИЗ НА СОЦИАЛНИ МРЕЖИ С PYTHON“

На 04.04.2024 г. от 11:00 ч. ще се проведе уебинар на тема „Анализ на социални мрежи с Python“. Събитието е в рамките на проект „Формални и неформални иновационни мрежи“ Договор № КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при МОН, Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2022 г.

Може да се включите в събитието във виртуална стая на адрес https://bbb.uni-svishtov.bg/b/7zw-dxn-ttc-24k

ОЧАКВАМЕ ВИ!

27.02.2024 г. ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В КРЪГЛА МАСА НА ТЕМА: „ФОРМАЛНИ И НЕФОРМАЛНИ ИНОВАЦИОННИ МРЕЖИ“

Изследователският екип на проект КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г., осъществяван с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания на Република България, кани преподаватели, изследователи, докторанти и представители на практиката да вземат участие в кръгла маса на тема: „Формални и неформални иновационни мрежи“.

Организатор на събитието: Стопанска академия „Д. А. Ценов“
Дата на провеждане: 20 май 2024 г. (понеделник)
Начален час: 10:30 ч.
Място на провеждане: присъствено, в заседателна зала „Ректорат“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и онлайн чрез BigBlueButton
Работен език на събитието: български и английски език
Такси за участие и публикуване: безплатно

Срок за регистрация за участие и изпращане на доклади: 30 април 2024 г.
Програмата на събитието: изпраща се на регистрираните за участие във форума лица на посочения от тях имейл за контакт

РЕГИСТРАЦИЯ ЗА УЧАСТИЕ

Изисквания към докладите: Докладите за участие в кръглата маса се форматират в съответствие със следните технически изисквания:

  • формат на файла – paper FIN_XX.doc или FIN_XX.docx; XX – инициали на първи автор;
  • шрифт – Times New Roman, размер 14 pt, междуредие 1,5 реда;
  • размер на страницата – А4, 29–31 реда и 60–65 символа на ред; 
  • междуредие – 1,5 реда (поне 22 pt); 
  • отстъп от ръба на листа – отгоре (2,54 cm); отдолу (2,54 cm); отляво (3,17 cm); отдясно (3,17 cm);
  • страниране – долу вдясно;
  • бележки под линия – размер 10 pt; 
  • графики и фигури – Microsoft Word 2003 или PowerPoint; таблиците, графиките и фигурите трябва да позволяват редакция, а шрифтът на текста и числата в тях следва е с шрифт Times New Roman, 12 pt; 
  • Формулите трябва да бъдат създадени с Equation Editor;
  • Заглавие на доклада – Times New Roman, 14 pt, главни букви, удебелено, центрирано;
  • Информация за автора – име и фамилия, длъжност, научна степен (при наличие); ORCID-iD номер; електронен адрес за кореспонденция; всеки автор се изписва на отделен ред; шрифт Times New Roman, 14 pt, главни букви, удебелено, центрирано; 
  • Институция – наименование; шрифт Times New Roman, 14 pt, главни букви, удебелено, центрирано;
  • Максимален обем на доклада – 10 страници, включително визуални материали, приложения и използвана литература;
  • Докладите се изпращат на имейл international@uni-svishtov.bg.

МАКЕТ НА ДОКЛАД

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ЛИПСА НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И АВТОРСТВО

Докладите от кръглата маса ще бъдат публикувани в сборник с доклади с ISBN, който ще бъде регистриран в Националния референтен списък на съвременните български научни издания с научно рецензиране на НАЦИД.

02.02.2024 г Екип на научноизследователски проект „Формални и неформални иновационни мрежи“, проведе уебинар на тема „Приложение на Gephi за анализ на социалните мрежи“

На  26.01.2024 г. при засилен интерес в Свищовската академия бе проведен уебинар на тема „Приложение на Gephi за анализ на социалните мрежи“. Форумът бе организиран в рамките дейностите по научноизследователски проект № КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г. „Формални и неформални иновационни мрежи“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при МОН. Целта на обучението бе да подпомогне и повиши възможностите на учените и анализаторите за формулиране на хипотези, интуитивно разкриване на модели, изолиране особеностите на структурата или грешките по време на проучване на данни и взаимовръзки. Основни модератори и лектори на събитието  бяха проф. д-р Маргарита Богданова – ръководител на екипа по проекта, доц. д-р Евелина Парашкевова и гл. ас. д-р Юри Кузнецов – част от научния колектив осъществяващ проекта.

В рамките на събитието проф. д-р Маргарита Богданова запозна присъстващите първо с характеристиките и възможностите на Gephi като софтуер с отворен код, използван за мрежов анализ. След това бяха представени гъвкавия набор от опции и адаптивни алгоритми за изследване на данни за визуализация на скрити модели, мрежи и зависимости. Също така бе подчертано, че Gephi е инструмент за анализ, допълващ традиционния статистически анализ. Нещо повече, бе изтъкнато, че визуалното мислене и анализ с интерактивни интерфейси вече се признават като средство улесняване на процесите по разкриване на зависимости и доказване на проверявани хипотези.

Обучението продължи с разкриване на възможностите на Gephi за анализ на социални мрежи и измервания в областта на мрежовия анализ. Представена бе и рамката от най-често срещаните показатели за анализ на социални мрежи (SNA) и мрежи без мащаб, като междуцентралност, близост, диаметър, коефициент на групиране, PageRank, откриване на общността (модулност); случайни генератори и най-кратък път. Демонстрирано бе и как чрез използване на данни за класиране или разделяне как мрежите, картографирани от софтуерния пакет, могат да се представят и персонализират, за да подчертаят свойствата на своите възли.

Лекторският екип представи на аудиторията как се персонализират цветовете, размера или етикетите в рамките на графичния анализ, чиято цел е да подобри представянето на анализираната мрежа. Обучението продължи с характеризиране на модула за векторен предварителен преглед и възможностите на Gephi за експортиране направения анализ в различни графични и издателски формати. Семинарът приключи с анализ на сферите на приложимост на софтуерния пакет в академични изследователски проекти, научни изследвания, журналистиката и др. В края на уебинара имаше обширна дискусия, в чиито рамки бяха изказани редица становища за употребата на Gephi и бяха обсъдени примери за неговата възможна употреба.

22.01.2024 г. Уебинар по проект „Формални и неформални иновационни мрежи“ 

На 26.01.2024 г. (петък) от 10:30 ч. онлайн на адрес https://bbb.uni-svishtov.bg/b/7zw-dxn-ttc-24k ще се проведе уебинар по проект „Формални и неформални иновационни мрежи“, Договор № КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при МОН, Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2022 г.

12.10.2023 г. В Свищовската академия се проведе дискусионна сесия по проект „Формални и неформални иновационни мрежи“ 

На 12.10.2023 г. в заседателна зала „Ректорат“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и онлайн се проведе дискусионна сесия по проект „Формални и неформални иновационни мрежи“ Договор № КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“, Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2022 г.

В събитието взеха участие както членове на екипа на проекта, така и учени от български университети и водещи икономически експерти. Сред тях бяха проф. д-р Андрияна Андреева, ръководител на катедра „Правни науки“ в Икономически университет – Варна и областен управител на област Варна, доц. д-р Десислава Серафимова, ръководител на катедра „Управление и администрация“ в Икономически университет – Варна, Елица Стоилова, лектор в СофтУни, проф. д-р Валентин Василев от Висше училище по сигурност и информация – Пловдив, доц. д-р Албена Танева от СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Александър Вълчев от УНСС - София и много други.
Начало на разискванията постави ръководителят на проекта - проф. д-р Маргарита Богданова, с темата „Мрежови изследвания в публичния сектор“. Посочено бе, че интересът към мрежовия подход в публичния сектор нараства непрекъснато и в теоретичен, и в практически план. В теоретичен – защото мрежовият подход се явява гръбнакът на т.нар. трета парадигма в теориите за публичното управление – след класическата теория за бюрократичното управление. Мрежовият подход, известен още като постмодернизъм в публичния мениджмънт, привлича все повече внимание, опитвайки се да обясни рамката на хоризонталните връзки в обществото – които заместват или допълват класическата вертикална йерархия. На дискусия бяха поставени въпроси, отнасящи се до това какво представляват мрежите в публичния сектор, видовете мрежи, методите за тяхното изследване и др. Проф. д-р Цветан Цветков насочи вниманието към „Възможности за приложение на съвременни методи за анализ на риска от бедствия“, а проф. Валентин Василев акцентира върху „Развитие на преподаването по Управление на човешките ресурси в публичната администрация“.
Коментираха се и теми, свързани с мястото на изкуствения интелект в публичната администрация, доверието в институциите и съвременните методи за анализ на риска от бедствия и други.

В рамките на проведената дискусия изследователите от екипа на проекта обсъдиха актуални въпроси, свързани с иновациите, разгледани в контекста на мрежовия подход, трансфера на знание и иновации, формалните и неформални системи за управление на процеси и комуникация.

12.10.2023 г. Дискусионна сесия по проект „Формални и неформални иновационни мрежи“

На 12.10.2023 г. от 14:00 ч. в заседателна зала „Ректорат“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и онлайн на адрес https://bbb.uni-svishtov.bg/b/xzj-irn-dyw-el2 ще се проведе дискусиионна сесия по проект „Формални и неформални иновационни мрежи“ Договор № КП-06-Н65/10 от 12.12.2022 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“ при МОН, Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2022 г. В рамките на форума ще бъдат дискутирани актуални въпроси свързани с иновациите и формални и неформални мрежи в публичния сектор.
Програма на събитието може да откриете ТУК.