ПРОЕКТ BG051PO001-3.1.07-0019

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси",
съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз
Инвестира във вашето бъдеще!

Приоритетна ос 3. Подобряване качеството на образованието и обучението в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане на икономика, основана на знанието
Процедура BG051PO001-3.1.07 „Актуализиране на учебните програми във висшето образование в съответствие с изискванията на пазара на труда”
Договор BG051PO001-3.1.07-0019 „Нови знания и умения за успешна професионална реализация на студентите от СА „Д. А. Ценов” Свищов”

Стопанска академия „Димитър Апостолов Ценов”, гр. Свищов стартира изпълнението на проект с наименование „Нови знания и умения за успешна професионална реализация на студентите от СА „Д. А. Ценов” Свищов по договор за безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-3.1.07-0019. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, схема  BG051PO001-3.1.07 „Актуализиране на учебните програми във висшето образование в съответствие с изискванията на пазара на труда”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 152 358,84 лева, която покрива 100% от проектния бюджет.
Обща цел на проекта:

1. Модернизиране на образователния процес в Стопанска академия „Д. А. Ценов” за повишаване пригодността за заетост на студентите в съответствие със социалната поръчка на бизнеса за нови професионалисти.

Специфична цели:

1. Подобряване качеството на предоставяните образователни услуги в Стопанска академия „Д А. Ценов” в съответствие с потребностите на бизнеса.
  2. Изграждане на устойчиви връзки между Стопанска академия и бизнеса за пълноценно функциониране на триъгълника на знанието: висше училище – научни изследвания – бизнес.

Продължителност: 18 месеца
Целева група: 5 956, в т.ч.
- студенти – 5789;
- преподаватели от водещи катедри на СА – 167.
Основни проектни дейности:

1. Анализ на приоритетни специалности в Стопанска академия в контекста на конкретните потребности на бизнеса и изискванията на пазара на труда на микрониво.
  2. Създаване на връзка между ръководствата и факултетните съвети на висшите училища от една страна и представители на работодателски организации, работодатели и др.
  3. Провеждане на майсторски класове и семинарни занятия на студентите с представители на бизнеса.
  4. Посещения на студентите в реална работна среда.
  5. Актуализиране на учебни програми във водещи специалности в СА.
  6. Апробиране на актуализираните учебни програми в академична среда и въвеждане на мерки за осъвременяване на начините на преподаване.
  7. Разработване на стратегия за развитие на специалностите в СА в съответствие с конкретните потребности на бизнеса и изискванията на пазара на труда на микрониво.
  8. Визуализация и публичност на проекта.
  9. Управление на проекта.

Планирани резултати:

1.  Изготвен и публикуван анализ на приоритетни специалности в Стопанска академия в контекста на конкретните потребности на бизнеса и изискванията на пазара на труда на микрониво – 100.
  2. Проведени дискусии между представители на катедрите, факултетските ръководства, Академичното ръководство, студентите и представители на бизнеса – 19.
  3. Отпечатан Сборник с материали от проведените дискусии – 100.
  4. Брой студенти, участвали в дискусиите – 369.
  5. Брой представители на бизнес-средите – 103.
  6. Брой преподаватели, участвали в дискусиите – 123.
  7. Брой подписани договори за партньорство между Факултетите и представители на водещи предприятия и финансови институции – 4.
  8. Брой подписани договори за партньорство между СА и представители на водещи предприятия и финансови институции – 4.
  9. Брой проведени майсторски класове и семинарни занятия от водещи специалисти от бизнес – 57.
  10. Брой студенти, участвали в майсторските класове – 280.
  11. Брой студенти, участвали в семинарите, водени от специалисти от практиката – 1014.
  12. Брой посещения на студенти в реална работна среда – 23.
  13. Брой студенти, участвали в организираните посещения – 374.
  14. Брой посетени организации – 35.
  15. Брой разработени базисни компетентностни модели – 30.
  16. Брой актуализирани учебни програми в съответствие с потребностите на бизнеса в образователна степен „Бакалавър” – 54.
  17. Брой актуализирани учебни програми в съответствие с потребностите на бизнеса в образователна степен „Магистър” – 16.
  18. Брой апробирани учебни програми в образователна степен „Бакалавър” – 21.
  19. Брой преподаватели, ангажирани с апробирането на актуализираните учебни програми – 56.
  20. Брой студенти, обхванати от актуализираните учебни програми в образователна степен „Бакалавър” – 2308 студенти редовно обучение и 1374 студенти задочно обучение.
  21. Приета Стратегия за развитие на специалностите в СА в съответствие с конкретните потребности на бизнеса и изискванията на пазара на труда на микрониво.

Настоящият  документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския социален фонд. Стопанска академия „Димитър Апостолов Ценов”носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или Министерството на образованието и науката.

• Професор д-р Любен Кирев - ръководител на проекта
  • Доцент д-р Анелия Радулова – координатор проект
  • Татяна Друмева - технически сътрудник
  • Маргарита Стоянова – счетоводител